2019 USATF JR. OLYMPICS QUALIFYING ATHLETES

NJ Jr. Olympics Qualifiers

Region 2 Jr. Olympics Qualifiers

National Jr. Olympics Qualifiers

8U

  • Gabriella Carbone - 400m, 800M , LJ 

  • Brynn Melillo- 200m, 400m, LJ

  • Kasi Sammy- LJ

  • Mackenzie Lamb- Shotput

  • Bryce Leslie - LJ,  Shotput, Javelin 

  • Jonathan Andrade -200m , Javelin & LJ 

  • Nathan Niskach- LJ

  • Ryan Escolano- LJ

 

9-10

  • Emily Molan- 400m

  • Raajay Sammy - 800m, LJ, HJ

  • Peyton Lowenstein- Shotput & Javelin

  • David VanTassel- Shotput

 

11-12

  • J.D. Devore - HJ, Hurdles

  • Brenna Traverso - Discus

  • Gwen VanWyck- 100m

  • Amanda Harvey-  800m, 3000m

  • Brodie Loveland- 1500m

  • Natalie Kinahan- 3000m

  • Julia Plewa- LJ

  • Victoria VanTassel- Shotput

  • Ty Lewis- 1500m, 3000m

  • Tyler Meier- JH, Javelin

  • Henry Struble- Discus, Shotput

  • Glenn Dowson- 1500M Racewalk

13-14:

  • Sierra Gerety-100m, HJ, LJ, TJ

  • Lauren Frey- 3000m

  • Emily Kaminskyj- 100m & 200m hurdles

  • Allison Osterle- 100m & 200m hurdles

  • Laurel Space- HJ, TJ

  • Leah Mora- HJ, TJ

  • Colin Menier- 1500m, 3000m

  • Lucas Mora- 100m hurdles, HJ, LJ, TJ

  • Noah Traverso- 100m & 200m hurdles, LJ, TJ

  • Nicholas Carbone- HJ, TJ, 100m hurdles

  • Lorenzo Andrade- 200m hurdles, LJ, TJ

  • Evan Redl- LJ, TJ

  • Sam Botcho- Javelin

1st Place & State Champions for their age group

  • Ryan Escolano (7-8) Long Jump

  • Bryce Leslie (7-8) Javelin, Shotput

  • Glenn Dowson (11-12) 1500m Racewalk

  • Lucas Mora (13-14) Triple Jump


2nd Place:

  • Sierra Gerety (13-14) Triple Jump


3rd Place:

  • Gaby Carbone (7-8) Long Jump, 800m run

  • Jonathan Andrade (7-8) Long Jump


4th Place:

  • Sierra Gerety (13-14) High Jump

  • Peyton Lowenstein (9-10) Shot put

  • Jonathan Andrade (7-8) Javelin

  • Henry Struble (11-12) Discus

  • Evan Redl (13-14) Triple Jump


5th Place:
 

  • Lucas Mora (13-14) 100m Hurdles

  • Laurel Space (13-14) Triple Jump

  • Noah Traverso (13-14) Triple Jump


6th Place:

  • Nathan Niskach (7-8) Long Jump

  • Tyler Meier (11-12) High Jump

  • Victoria VanTassel (11-12) Shot Put

  • Evan Redl (13-14) Long Jump

  • Nick Carbone (13-14) High Jump, 100m Hurdles

  • Peyton Lowenstein (9-10) Javelin

  • Brenna Traverso (11-12) Discus

  • David Van Tassel (9-10) Shot put

  • Lorenzo Andrade (13-14) Triple Jump


1st place

  • Bryce Leslie - javelin (meet record) (pr)

  • Henry Struble - discus

2nd place: 

  • Bryce Leslie - Shot put (pr)

  • Lucas Mora - Triple Jump (pr)

3rd place: 

  • Ryan (Petronzio)Escolano - Long Jump 

  • Lucas Mora - Long Jump (pr)

  • Sierra Gerety - Triple Jump (pr)

  • Gabriella Carbone - 800m (pr)

4th place: 

  • Peyton Lowenstein - Shot put (pr)

  • Lorenzo Andrade - 200m hurdles

5th place: 

  • Jonathan Andrade - Long Jump

  • Lucas Mora- 100m hurdles

  • Tyler Meier- High Jump

Placed top 6 at qualifier meet

Placed top 6 at NJ Jr. Olympics 

Placed top 5 at Region 2 Jr. Olympics 

CONGRATULATIONS TO ALL JHTC ATHLETES WHO COMPETED AT A JR. OLYMPIC EVENT!